PROTI CENTRALIZACIJI PREDSTAVNIŠTVA OSEB Z OVIRAMI

PROTI CENTRALIZACIJI PREDSTAVNIŠTVA OSEB Z OVIRAMI

V zakonodajnem postopku je sprememba Zakona o invalidskih organizacijah (ZInvO-A), katere temeljni namen je dodatno financiranje nalog Nacionalnega sveta invalidskih organizacij (NSIOS), ki ne bi bilo urejeno v obliki javnega razpisa, kot to sicer velja za financiranje nevladnih organizacij, ampak bi šlo za proračunsko financiranje na podlagi sklenjene pogodbe. Nobenega dvoma ni, da v demokratičnih družbi predstavništva posameznih skupin prebivalstva, ki imajo posebne potrebe in iz njih izvirajoče interese, morajo biti financirana iz javnih sredstev, ni pa skladno z načelom demokratičnosti, če oblasti zaradi želje po udobnejšem upravljanju in lažjem nadzoru nosilcev različnih družbenih interesov, te preko pravne regulacije silijo v enoplastne hierarhične tvorbe, ki predstavništva interesov ne krepijo, ampak dušijo. 

Zgodovina prizadevanj in uspehov za najpomembnejše premike na področju zagotavljanja pravic oseb z invalidnostjo, kot je npr. pravica do osebne asistence, kaže, da je heterogeno, nehierarhizirano in od oblasti neodvisno predstavništvo raznolikih organizacij nenadomestljiv element razvoja pravic na tem področju. Ureditev, ki privilegira eno predstavniško organizacijo, oblastem sicer olajšuje dialog, hkrati pa ga siromaši in plošči, kar predstavlja nevarnost za kakovost rešitev, ki v njem nastajajo, celotno skupino oseb z invalidnostjo pa prepušča procesom dogovarjanja med vodstvom centralne organizacije in oblastjo, v katerem ljudje izgubljajo glas. 

Ureditev predstavništva oseb z invalidnostmi, prizadevanja organizacij za slišanost njihovega glasu ter zagotovitev pogojev za njegovo oblikovanje presega pomen urejanja invalidskih organizacij, saj sega na širše področje razumevanja demokracije kot spoštljivega dialoga mnogoterih ne(u/po)strojenih glasov. Odnos, ki so ga v predlogu zakona in v razpravi na odboru deležni predstavniki in predstavnice organizacij oseb z invalidnostmi, preslikava militantno tišino, ki jo v razmerju do ideje raznolikosti civilne družbe oblasti v Sloveniji gojijo že 30 let.

Pravno mnenje, ki poziva Državni zbor k zavrnitvi predloga in k ponovnem premisleku o položaju  predstavništev tako oseb z invalidnostjo kot drugih družbenih skupin ter transparentnega, pravičnega, stabilnega in odprtega financiranja njihovega delovanja, si lahko preberete tukaj:

PRAVNO MNENJE O PREDLOGU SPREMMEB ZAKONA OA INVALIDSKIH ORGANIZACIJAH (ZInvO-A)

Avtorstvo: open