K uvedbi kazenskega postopka zoper Cipi Livni pozivamo v luči njenega napovedanega obiska v Sloveniji, kjer naj bi na povabilo Vlade RS nastopila kot govorka na Blejskem strateškem forumu 2. septembra 2024, in sicer na panelu “Preko meja: konflikt v Gazi in globalna odgovornost”.
Cipi Livni je izraelska političarka, ki je bila podpredsednica vlade in zunanja ministrica decembra 2008 in januarja 2009, ko je Izrael izvajal napade na Gazo v sklopu operacije Cast Lead. Izraelska vojska je v dvaindvajsetih dneh, kolikor so napadi Cast Leada trajali, ubila vsaj 1.166 prebivalk in prebivalcev Gaze ter uničila domove več kot 100 tisoč ljudi.
Med operacijo so Združeni narodi ustanovili posebno preiskovalno skupino, ki je bila zadolžena za preiskavo vseh kršitev mednarodnega prava človekovih pravic in mednarodnega humanitarnega prava s strani okupacijske sile, torej Izraela, zoper palestinsko prebivalstvo. Posebno preiskovalno skupino je vodil južnoafriški sodnik in mednarodni pravnik Richard J. Goldstone. V javno dostopnem poročilu (A/HRC/12/48; 25. september 2009), ki je bilo prestavljeno septembra 2009, je preiskovalna skupina natančno popisala izvršena mednarodna hudodelstva, kolektivno kaznovanje in uporabo neproporcionalne sile ter pobijanje civilistov s strani izraelske vojske. V poročilu je med drugim zapisano: “V okoliščinah vse večje nepripravljenosti Izraela, da bi začel kazenske postopke, ki bi sledili mednarodnim standardom, skupina podpira uporabo univerzalne jurisdikcije kot načina, da države preiščejo hude kršitve Ženevskih konvencij iz leta 1949, da preprečijo nekaznovanost in krepijo mednarodno odgovornost.”
Zaradi vloge, ki jo je Cipi Livni odigrala tedaj – tudi kot članica vojaškega sveta –, je ob napovedanem obisku v Veliki Britaniji britanski sodnik decembra 2009 zoper Cipi Livni potrdil nalog za njeno aretacijo na podlagi načela univerzalne jurisdikcije. Julija 2016 je britanska policija Cipi Livni posredovala uradni poziv na zaslišanje zaradi njene vloge v vojnih hudodelstvih, ki so bila izvršena med izraelskimi napadi v sklopu operacije Cast Lead. Januarja 2017 so belgijske oblasti opozorile, da bodo Cipi Livni pridržale in zaslišale, če bo obiskala Belgijo, saj je bila zoper njo odprta kazenska preiskava, maja 2017 pa je kazensko ovadbo zoper to izraelsko političarko obravnavalo tudi švicarsko državno tožilstvo.
Meddržavno sodišče je 19. julija letos odločilo, da je izraelska okupacija palestinskih ozemelj nezakonita in zajema sistematične kršitve človekovih pravic in mednarodnega prava, ki predstavljajo hudodelstva zoper človečnost in vojna hudodelstva. Odločitev Meddržavnega sodišča natančno popisuje izraelske kršitve mednarodnega prava in človekovih pravic, izvajanje apartheida in kolektivno kaznovanje ter razlaščanje palestinskega prebivalstva pod izraelsko okupacijo. Cipi Livni je od leta 2001 do leta 2014 zasedala različne ministrske položaje v izraelskih vladah, med drugim je bila dvakrat ministrica za pravosodje ter je tako aktivno sooblikovala in sodelovala pri organiziranju in izvajanju kršitev mednarodnega prava in mednarodnih hudodelstev.
Na podlagi dejstev, znanih o nekdanji izraelski ministrici, po vzoru Velike Britanije, Belgije in Švice pozivamo državno tožilstvo in policijo, da na podlagi univerzalne jurisdikcije, zajete v tretjem odstavku 13. člena KZ-1 nemudoma uvedeta kazenski postopek zoper Cipi Livni. Univerzalna jurisdikcija omogoča pregon oseb, odgovornih za kazniva dejanja, storjena kjerkoli na svetu, ki zadevajo interese Republike Slovenije in mednarodne skupnosti. Gre za načelo mednarodnega kazenskega prava in zavezo držav, da se osebe, odgovorne za najhujša hudodelstva preganjalo v vseh državah – ne glede na to, kje so bila hudodelstva izvršena. Slovenski organi pregona so tovrstna dejanja dolžni preganjati po uradni dolžnosti.
Ukrepanje slovenskih organov pregona je nujno, da se prepreči nekaznovanost za najhujša mednarodna hudodelstva, ki se še vedno izvršujejo zoper palestinsko prebivalstvo.
Ker je za uporabo univerzalne jurisdikcije, v skladu s sedmim odstavkom 14. člena KZ-1, potrebno dovoljenje ministrice za pravosodje, pozivamo predstavnike izvršilne veje oblasti, da se vzdržijo ravnanj, ki bi posegla v strokovno presojo in avtonomijo državnega tožilstva ter omogočijo pregon najhujših hudodelstev.
Podpisniki:
PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja
Gibanje za pravice Palestincev
Mirovni inštitut
Zavod za kulturo raznolikosti Open
Solidarnostni odbor za svobodno Palestino
Iniciativa mestni zbor
Zavod za podporo civilnodružbenih iniciativ in multikulturno sodelovanje Pekarna Magdalenske mreže